מהי פסילת ספרים ואיך להתמודד איתה?

כל עסק בישראל מחויב לנהל ספרי חשבונות, במטרה לספק לרשויות המס תמונה מדויקת ומהימנה על ההכנסות וההוצאות של העסק. ליקויים מהותיים ורישום כוזב, עלולים להוביל למצב של פסילת ספרים ולעונשים שונים הקבועים בחוק, היכולים להשפיע גם על פעילות העסק עצמו. הנה לפניכם כל המידע החשוב בנושא וכיצד ניתן להתמודד עם מצב כזה

 

ניהול ספרי חשבונות

כל בעל עסק מחויב לנהל ספרי חשבונות באופן מדויק ובהתאם להוראות הספציפיות שנקבעו עבורו במסגרת חוקי המס. ניהול ספרי החשבונות נועד לתיעוד מפורט של ההכנסות וההוצאות של העסק ולצורך הגשת דו"חות מתאימים לרשויות המס – מס הכנסה ומע"מ.

האחראיות של ניהול ספרי החשבונות של העסק מוטלת על בעל העסק, כאשר הקלות והפשטות בה ניתן לשכתב את ההכנסות וההוצאות של העסק, באופן היכול לגרום להעלמת הכנסות והתחמקות מחובת תשלום המס, הביאו את רשויות המס להגביר את האכיפה בתחום ניהול ספרי החשבונות.

 

מהי פסילת ספרים?

ככל וניהול ספרי החשבונות התבצע שלא על פי דיני המיסוי והוראות המס הייחודיות לכל עסק, הרי שלפקיד השומה קיימת הסמכות לפסול את ספרי החשבונות ולהטיל סנקציות כלכליות על בעל העסק. היות ופסילת ספרים נחשבת בסופו של דבר לעבירה פלילית, עם פסילת הספרים יש לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בפסילת ספרים – היכנסו לפרטים נוספים.

 

המשמעות של פסילת ספרים

לפסילת ספרים קיימות שתי משמעויות עיקריות:

 

משמעות כלכלית

פסילת ספרים בגין אי ניהול ספרים כדין, יכולה לגרור קנסות כבדים לעסק, היכולים להגיע עד לכדי 1% מגובה מחזור ההכנסות של העסק. בנוסף, פקיד השומה יוכל לקבוע שומה מעודכנת לפי מיטב שפיטתו.

 

הבעת אי אמון

המשמעות הנוספת של פסילת ספרים היא הבעת אי אמון בעסק מצד רשויות המס, אשר יעמידו את העסק תחת עין בוחנת, לאורך זמן.

 

כיצד ניתן להתמודד עם פסילת ספרים?

עם גילוי אי התאמה בספרים, יש לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בדיני המיסוי בכלל ובתחום פסילת ספרים בפרט, בכדי לבחון היטב את פרטי המקרה ולגבש אסטרטגיית פעולה מומלצת, אשר תתחיל עם התכוננות הנישום לתהליך השימוע.

בתהליך השימוע ייקבע האם אי ניהול מדויק של הספרים יגרור אזהרה בלבד או סנקציות ועונשים שונים ולפיכך, חשוב להגיע מוכנים היטב לתהליך השימוע. באמצעות ליווי של עורך דין מקצועי בתחום המיסים, ניתן יהיה להתמודד בצורה אופטימלית עם פסילת הספרים ולמקסם את הסיכויים לביטול הפסילה.

 

לסיכום

במידה ובעל העסק לא ניהל את ספרי החשבונות שלו כנדרש, הרי שהוא צפוי לעמוד בפני סנקציות כלכליות מהותיות ותחת עיניהן הבוחנות של רשויות המס, במסגרת תהליך פסילת ספרים. היות ומדובר בעבירה פלילית, מיד עם גילוי אי התאמות בספרי החשבונות, מומלץ יהיה לפנות לעו"ד מקצועי בתחום, אשר יסייע לכם להתמודד היטב עם המצב והשלכותיו.

דחיית ספרים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תביעת פגיעה בחו_ל
עריכת דין
מה צריך לדעת על הגשת תביעת פגיעה בחו"ל

נסיעה לחו"ל יכולה להיות חוויה מלהיבה, המציעה מראות, צלילים ותרבויות חדשים. עם זאת, תאונות או פציעות במהלך טיולים בינלאומיים עלולות להתרחש, והבנת תהליך הגשת תביעת פגיעה בחו"ל הופכת חיונית. בפוסט

הביטוח לשכירים שבעוד 6 שנים ייתן לכם תשואה יפה
ביטוחים
הביטוח לשכירים שבעוד 6 שנים ייתן לכם תשואה יפה

קרן השתלמות, היא מכשיר חיסכון לטווח בינוני, של 6 שנים ומעלה, ומיועדת לשכירים ועצמאיים. הקרן מקנה לחוסכים דרכה, הטבות מס, ובזכותן במקרים רבים, ממשיכים החוסכים לחסוך דרך הקרנות, לתקופות ארוכות

החזר מס
מיסים
כיצד משתמשים במחשבון מס הכנסה נכון?

אנחנו לא צריכים לספר לכם שלהיות עצמאי במדינת ישראל זה לא עניין פשוט. שכן, עצמאי לא יכול לדעת בביטחון מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב. עובדה זו מובילה לא פעם