מהי פסילת ספרים ואיך להתמודד איתה?

כל עסק בישראל מחויב לנהל ספרי חשבונות, במטרה לספק לרשויות המס תמונה מדויקת ומהימנה על ההכנסות וההוצאות של העסק. ליקויים מהותיים ורישום כוזב, עלולים להוביל למצב של פסילת ספרים ולעונשים שונים הקבועים בחוק, היכולים להשפיע גם על פעילות העסק עצמו. הנה לפניכם כל המידע החשוב בנושא וכיצד ניתן להתמודד עם מצב כזה

 

ניהול ספרי חשבונות

כל בעל עסק מחויב לנהל ספרי חשבונות באופן מדויק ובהתאם להוראות הספציפיות שנקבעו עבורו במסגרת חוקי המס. ניהול ספרי החשבונות נועד לתיעוד מפורט של ההכנסות וההוצאות של העסק ולצורך הגשת דו"חות מתאימים לרשויות המס – מס הכנסה ומע"מ.

האחראיות של ניהול ספרי החשבונות של העסק מוטלת על בעל העסק, כאשר הקלות והפשטות בה ניתן לשכתב את ההכנסות וההוצאות של העסק, באופן היכול לגרום להעלמת הכנסות והתחמקות מחובת תשלום המס, הביאו את רשויות המס להגביר את האכיפה בתחום ניהול ספרי החשבונות.

 

מהי פסילת ספרים?

ככל וניהול ספרי החשבונות התבצע שלא על פי דיני המיסוי והוראות המס הייחודיות לכל עסק, הרי שלפקיד השומה קיימת הסמכות לפסול את ספרי החשבונות ולהטיל סנקציות כלכליות על בעל העסק. היות ופסילת ספרים נחשבת בסופו של דבר לעבירה פלילית, עם פסילת הספרים יש לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בפסילת ספרים – היכנסו לפרטים נוספים.

 

המשמעות של פסילת ספרים

לפסילת ספרים קיימות שתי משמעויות עיקריות:

 

משמעות כלכלית

פסילת ספרים בגין אי ניהול ספרים כדין, יכולה לגרור קנסות כבדים לעסק, היכולים להגיע עד לכדי 1% מגובה מחזור ההכנסות של העסק. בנוסף, פקיד השומה יוכל לקבוע שומה מעודכנת לפי מיטב שפיטתו.

 

הבעת אי אמון

המשמעות הנוספת של פסילת ספרים היא הבעת אי אמון בעסק מצד רשויות המס, אשר יעמידו את העסק תחת עין בוחנת, לאורך זמן.

 

כיצד ניתן להתמודד עם פסילת ספרים?

עם גילוי אי התאמה בספרים, יש לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בדיני המיסוי בכלל ובתחום פסילת ספרים בפרט, בכדי לבחון היטב את פרטי המקרה ולגבש אסטרטגיית פעולה מומלצת, אשר תתחיל עם התכוננות הנישום לתהליך השימוע.

בתהליך השימוע ייקבע האם אי ניהול מדויק של הספרים יגרור אזהרה בלבד או סנקציות ועונשים שונים ולפיכך, חשוב להגיע מוכנים היטב לתהליך השימוע. באמצעות ליווי של עורך דין מקצועי בתחום המיסים, ניתן יהיה להתמודד בצורה אופטימלית עם פסילת הספרים ולמקסם את הסיכויים לביטול הפסילה.

 

לסיכום

במידה ובעל העסק לא ניהל את ספרי החשבונות שלו כנדרש, הרי שהוא צפוי לעמוד בפני סנקציות כלכליות מהותיות ותחת עיניהן הבוחנות של רשויות המס, במסגרת תהליך פסילת ספרים. היות ומדובר בעבירה פלילית, מיד עם גילוי אי התאמות בספרי החשבונות, מומלץ יהיה לפנות לעו"ד מקצועי בתחום, אשר יסייע לכם להתמודד היטב עם המצב והשלכותיו.

דחיית ספרים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כסף
טיפים פיננסים
איך לשלוט על ההוצאות בעסק ללא כל בעיה

 העסק שלכם הוא הנכס שלכם. עסק רווחי הוא היעד האידיאלי עבור כולם, והנוסחה, על פניו, פשוטה. כל עוד ההכנסות גדולות מההוצאות, העסק יצליח. אך איך ניתן לשלוט בהוצאות? מהן הוצאות

כללי
הר הביטוח – שווה לכם לבדוק את זה!

ביטוחים הם חלק מהחיים המודרניים של כולנו, שכן אם לא נהיה מבוטחים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בסיטואציה לא פשוטה. אם, לדוגמא, אתם נוסעים לחו"ל ועוברים תאונה קשה, איך תוכלו

משלם כפול
ביטוחים
הר הביטוח – ככה תעשו סדר בביטוחים!

עם יד על הלב, מתי בפעם האחרונה בדקתם את הביטוחים שלכם? האם אתם באמת מתעמקים ב"דוח רבעוני לעמית" שכל אחת מהחברות שולחת אליכם בדואר? האם אי פעם וידאתם שהביטוחים שלכם