מדדים מובילים בעולם הבורסה

מדד הינו שיטה המחשבת עליות או ירידות של כמה מרכיבים. מדד בבורסה מורכב ממניות של כמה חברות, כאשר כל חברה מהווה אחוז שונה בהרכב המדד, לפי גודלה ושוויה. 

מחיר המדד בבורסה מורכב משיקלול מחירן של סה"כ המניות של החברות המרכיבות את המדד, על פי השפעתן על המדד (לפי גודלה היחסי של כל חברה במדד). חברות גדולות מהוות אחוז גבוה יותר בהרכב,, לעומת חברות קטנות יותר.
לדוגמה, המדד הישראלי תל אביב גלובל בלוטק  מורכב מחברות היי טק וביוטק ישראליות, כאשר חברת טבע מהווה 1.84% מהרכב המדד (נכון למרץ 2019) וחברת התוכנה הישראלית סאפיינס, מהווה 2.32% מהרכבו.
מחיר המדד נקבע בסוף יום המסחר, כאשר נקבע שער סגירה עבור המניות – נקבע גם המדד וניתן לראות אם מחירו עלה או ירד.

מדד סטטיסטיקה

להלן רשימה של המדדים המובילים בישראל ובעולם נכון ל- 2019

מדד תל אביב 125

שלפני 2017 נקרא תל אביב 100, מורכב ממאה עשרים וחמש המניות בעלות שווי שוק הגבוה בישראל, אשר נסחרות בבורסה לניירות ערך של תל אביב. המדד משקף את התשואה הכוללת של החברות המובילות בישראל וכולל בין היתר מניות של בנקים, חברות ביטוח וחברות צרכנות כמו קבוצת עזריאלי ושופרסל.

תל אביב 35

שנקרא המעו"ף עד 2017. מדד השקעה המורכב מ-35 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר ומתחומים שונים כגון חברת טבע מעולם הפרמקולוגיה, פניקס מתחום הביטוח, בנקים ישראליים: בנק הפועלים, בנק דיסקונט ומזרחי טפחות, חברת שטראוס מענף המזון ועוד. המדד מתאפיין בתנודתיות ברמה היומית, לעומת שאר המדדים. 

מדד הדאקס

מדד המתייחס לשוק המניות הגרמני. המדד משקף את הביצועים הכלכליים של גרמניה, נסחר בבורסת פרנקפורט ( הבורסה העשירית בגודלה בעולם) וכולל את המניות של שלושים החברות הנסחרות ביותר בגרמניה. המדד תלוי באופן ישיר מגורמים גלובליים כגון חדשות כלכליות, אסונות טבע ותסיסות פוליטיות ( באירופה בכלל ובגרמניה בפרט) המשפיעות על פעילויות של יבוא או יצוא של החברות הכלולות במדד.  

מדד הנאסדק

100 מדד המשקף את מניות המגזר הטכנולוגי בארה"ב. הנאסדק 100 מורכב ממאה חברות מובילות בתחום הטכנולוגיה, אמריקאיות ובינלאומיות, כדוגמת אפל, סיסקו מערכות, אינטל ועוד. המדד מושפע מחדשות בעולם הטכנולוגיה ומתאפיין בתנודתיות רבה בשל המניות של החברות מהן הוא מורכב.

מדד פי & אס 500

 מדד המורכב מהמניות של 500 החברות הציבוריות המובילות בארה"ב, הרשומות בבורסת ניו יורק. משקף את כלכלת ארה"ב ומושפע מגורמים כלכליים גלובליים ומשינויים מקומיים בארצות הברית, כדוגמת שינויים פוליטיים- חילופי ממשל או בחירות, עלויות או ירידות בשערי הריבית, שינויים בתקנות של יבוא ויצוא ועוד. ניתן להכנס לעולם הבורסה דרך מנהלי השקעות או חברות המציעות את שירותיהן כזירות סוחר ומאפשרות לסחור בחוזי הפרשים או חוזים עתידיים על המדדים המובילים בעולם. עולם המסחר טומן בחיקו אפשרויות רבות לצד הסיכונים הכרוחים במסחר ויש לקחת בחשבון את כל האספקטים, טרם נכנסים לפעולה.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איש יעוץ
מדדים וכלכלה
מה ההבדל בין יועץ עסקי ליועץ פיננסי?

כיום, ניתן למצוא בישראל ענפים רבים הקשורים לייעוץ, ביניהם תוכלו למצוא ייעוץ בענייני השקעות, ייעוץ כלכלי וכמובן גם ייעוץ עסקי וייעוץ פיננסי. בין סוגי העסקים הרבים שיש בארץ, אלו השולטים

איש מקצוע
מדדים וכלכלה
5 כללים פשוטים להצלחה עיסקית

אין ספק שעסק מצליח הוא דבר שלא פשוט להשיג לאור כמות העסקים הלא מבוטלת שנסגרים כל שנה, או שלא מדובר בטיפים שעל הנייר יובילו אתכם לעסק משגשג ומצליח, אך ראוי